Jak wygląda proces coachingowy?

Rozpoczęcie współpracy poprzedzone jest godzinną konsultacją, która służy wzajemnemu poznaniu się, zbadaniu potrzeb i oczekiwań oraz omówieniu sposobów pracy i możliwych korzyści dla Ciebie.

Kolejnym krokiem jest decyzja o rozpoczęciu współpracy oraz zawarcie kontraktu na proces. 

Częstotliwość sesji jest dostosowywana do Twoich potrzeb. Zazwyczaj regularne sesje odbywają się w początkowym okresie co 1-2 tygodnie, a następnie co 2-3 tygodnie. Sesje trwają godzinę.

Będziemy pracować w gabinecie lub korzystając z połączenia video, jednak możemy też umówić się na spotkanie w plenerze.

Długość procesu coachingowego uzależniona jest od Twoich potrzeb oraz charakteru postawionego celu, jednak przeważnie wynosi od 5 do 15 spotkań.

Jak będziemy pracować?

Moim podstawowym narzędziem pracy jest uważny kontakt. Poprzez odpowiednie pytania i propozycje ćwiczeń zachęcam do autorefleksji i stawiania kolejnych kroków na drodze do celu.

Proces zaczniemy od budowania szerszej perspektywy na Twoją obecną sytuację, szukania w niej tego co dla Ciebie ważne. Stworzysz jasną wizję tego jak chcesz się zaangażować w swoje życie. W oparciu o wypracowany kompas wartości doprecyzujesz swój cel, tak by jego realizacja wspierała także inne obszary Twojego życia i brała pod uwagę kontekst w jakim funkcjonujesz.

Przyjrzysz się siłom napędzającym i hamującym, które oddziałują na Ciebie w procesie zmiany. Sprawdzisz co działa, daje Ci poczucie wpływu i sensu oraz określisz, które elementy obecnej sytuacji sprawiają, że energia wycieka, nie czujesz, że jesteś na własnych torach. Zobaczysz, które z Twoich dotychczasowych reakcji na wyzwania, przybliżały Cię, a które oddalały od realizacji tego co ważne.

Będziesz pracować nad ‘skokami’ przybliżającymi Cie do celu i jednocześnie rozwijać elastyczność psychologiczną (praktykować uważną obserwację myśli i uczuć, zauważać na co mamy/nie mamy wpływu, reagować na to co tu i teraz, przyjmować różne perspektywy, czerpać ze swojej wewnętrznej różnorodności, podejmować ważne działania). Będę Cię wspierać w mierzeniu się z trudnościami. Zamiast się z nimi siłować, sprawdzisz jakie potrzeby się za nim kryją i jak bardziej skutecznie na nie odpowiadać.

Zadbamy też o to, żeby energia, którą wkładasz w proces zmiany płynęła z podłączenia do Twoich wartości, poczucia sensu i z ciekawości, a nie z przymusu i wywierania na siebie nacisku.

Ważne zasady

W tym procesie nie chodzi o odhaczanie kolejnych list zadań, ale o poczucie, że działasz w zgodzie z tym kim jesteś i w co wierzysz. Problem nie jest dla mnie czymś co należy natychmiast rozwiązać, ale wiadomością, której należy najpierw wysłuchać. Kiedy pomijamy dokładne zbadanie kontekstu działań, łatwo jest przegapić ważne informacje i przeoczyć sedno problemu.

To od Ciebie zależy cel, tempo oraz sposób w jaki będziesz pracować na poszczególnych sesjach. Ja z kolei, biorę odpowiedzialność za prowadzenie spotkań w sposób angażujący i adekwatny do zgłoszonych przez Ciebie potrzeb.

Uważam, że w procesie zmiany należy działać dwutorowo - przez umysł, ale też przez ciało. W trakcie pracy zachęcam do czucia i eksperymentowania w tym obszarze.

Stosuję m.in. metody ACT (Terapii Akceptacji i Zaangażowania) takie jak mindfulness i inne doświadczenia, które pozwalają zdystansować się wobec natłoku myśli. Ich skuteczność we wspieraniu zmian została wielokrotnie potwierdzona naukowo. Jestem przekonana, że umysł nie jest narzędziem do wszystkiego, a zdystansowanie się wobec jego aktywności i nawiązanie łączności z ciałem często pomaga wpuścić więcej lekkości i świeżości do głowy.